Yeah, it's that efficiency that really makes them worth raising. Not to mention that rabbit meat sells at $15 for 2 pounds at the food co-op here on the occasion they actually have some, so I wouldn't be out of line asking $16 for a whole 4 pound rabbit when we get to that point. That's $14 profit per animal. It'll pay back their feed costs pretty fast. The hutch costs on the other hand will probaby take a year before the rabbits pay those off.
I already have one person who wants to buy some once we are really up and running, my daughter's best friend's mother, who really likes rabbit meat, but has a hard time finding it. I wasn't even looking because it'll be at least the end of summer before I'll have enough to sell a couple and I have to look into getting a license if I'm going to butcher for people.
no subject
Date: 2013-03-10 03:34 pm (UTC)I already have one person who wants to buy some once we are really up and running, my daughter's best friend's mother, who really likes rabbit meat, but has a hard time finding it. I wasn't even looking because it'll be at least the end of summer before I'll have enough to sell a couple and I have to look into getting a license if I'm going to butcher for people.